Kulanga Bana Farm

W Lusace wsiadam do busa do Chinyunyu, dojeżdżamy do Chongwe, bus zatrzymuje się, ale ja jeszcze nie wysiadam. 14 km za Chongwe jedziemy prosto, wtedy proszę kierowcę o wysadzenie mnie na skrzyżowaniu do Chamulimba. Tam czekają na mnie chłopcy (nie dwóch, ale dziesięciu;) i Chali, który zarządza farmą. Jedziemy trackiem jeszcze 6-7 km. Pola, małe chatki, ludzie uprawiają warzywa, wypalają cegły, węgiel drzewny, sprzedają pomidory. Prawdziwy busz. Dojeżdżamy do naszej farmy.

Jeden długi budynek z trzema mieszkaniami, a obok jeden budynek osobny – pojedyncze mieszkanie. Po prawej stronie kurnik, a obok rozciąga się ogród warzywny. Po lewej stronie insaka, gdzie chłopcy przygotowują posiłki, tam też lubią spędzać czas nad ogniskiem, jest także boisko do piłki nożnej – bardzo ważna część farmy. Kulanga Bana Farm to drugi dom organizacji Action for Children Zambia, to stały dom dla 36 chłopców, którzy postanowili zmienić swoje życie, przeszli pomyślnie leczenie w Salvation Home i tam znaleźli swoje miejsce. W każdym mieszkaniu jest zambijska rodzina, która ma pod opieką 8 chłopców. Wychowują się w swojej, zambijskiej kulturze. Wszystkie dzieci na farmie chodzą do szkoły, która znajduje się ok. 1,5 km od ich domu i spędzają czas, tak jak ich rówieśnicy, grają w piłkę, gry planszowe, bardzo lubią rysować, popołudniami uczą się, odrabiają lekcje, odwiedzają swoich kolegów. Mają także swoje obowiązki w domu, sprzątają, piorą swoje ubrania, pomagają przy gotowaniu, a także w miarę możliwości przy uprawie warzyw. Na farmie dzień zaczyna się o 5.00 rano wspólnym spotkaniem, modlitwą i rozmową. Kończy się o 20.00. Jest zupełnie ciemno, nie ma tam prądu, więc chłopcy jedzą kolację przy świeczkach. Często wieczorem grają na bębnach i tańczą. Są przy tym niesamowici. Jest w nich radość i w sercu – spokój. Mają swoje bezpieczne, stałe miejsce. Już nie muszą się bać, nie muszą wciąż uciekać. Odzyskują swoje stracone dzieciństwo.

Na farmę jeżdżę i odpoczywam. Uspokaja mnie cisza i wiatr. W nocy patrzę w gwiazdy. Widać drogę mleczną. Niebo jest na wyciągnięcie ręki.

farma

warcaby

Insaka

IMG_0860

Chłopcy w drodze do szkoły

droga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>