What is love?

Codziennie rano o godzinie 5.00 spotykamy się wszyscy razem. Niektórzy wstają bez problemu, niektórych ciężko zrzucić z łóżek. W końcu i tak wszyscy przychodzą.

Czasem tematy do rozmowy same wychodzą podczas rozwiązywania konfliktów, czasem sama wybieram o czym będziemy rozmawiać. Ostatnio chłopcy pracowali nad szacunkiem, współczuciem i dyscypliną. Wiele różnych zagadnień poruszaliśmy wiążących się z tematami głównymi. Między innymi była to MIŁOŚĆ.

– What is love? (Czym jest miłość?)
– Love is love. – tyle z początku potrafił powiedzieć mi Nathan.

„Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest, miłość nie zazdrości…”

Co to znaczy cierpliwa? Co to znaczy łaskawa? Dlaczego miłość nie zazdrości? Przykłady, znaczenia, symbole. Stawaliśmy z Chungu (jeden z wujków) na głowie, żeby to wyjaśnić.

Na koniec chłopcy dostali zadanie, opowiedzieć jedną historię, kiedy oni okazali komuś miłość lub ktoś okazał im miłość…

„Kiedy byłem na ulicy żebrałem na światłach koło hipermarketu. Ktoś chciał dać mojemu koledze ciastka, światła zaczęły się zmieniać i z drugiej strony nadjechał samochód, który potrącił go. Ten kierowca odjechał, nawet się nie zatrzymał. Ktoś inny zabrał go do samochodu i zawiózł do szpitala, ja też pojechałem z nim. Lekarze zbadali go, opatrzyli go i odesłali do domu. Zabrałem go do jego mamy. Pomogłem mu, kiedy był w potrzebie. Potem on chciał mi dać 2 kwacha (~ 1.5 zł), ale powiedziałem, żeby zatrzymał te pieniądze. Kiedy ja będę potrzebował pomocy, wtedy on mnie nie zostawi.”
Lovemore, 13 lat

„Kiedy mieszkałem z moim ojcem i jego nową żoną, on dużo pił, a ona mnie obrażała. Lubiłem czas spędzać z moim kolegą Clintonem. On i jego mama, którą nazywałem ciocią, bardzo mnie lubili. Clinton był wtedy w szóstej klasie i uczył mnie czytać i pisać. Pewnego dnia jego mam zapytała mnie, czy chodzę do szkoły. Powiedziałem, że nie. Postanowiła mi pomóc. Porozmawiała z moim ojcem, czy może mnie wysłać do szkoły. Dzięki niej szkończyłem w tamtym czasie czwartą klasę.”
Albert, 14 lat

„Moja mama mnie nigdy nie kochała. Uciekłem z domu bardzo dawno temu. Byłem mały, kiedy byłem na ulicy. Najpierw do swojego ośrodka zabrał mnie brat Jacek. Ale ja uciekałem dużo. Potem zabrała mnie do domu Mama Carol. Oni mi pomogli. Okazali miłość.”
Gift, 13 lat

„Ja dzielę się n’shimą z Marią, ja jej daję, a ona mi daje, tak okazujemy miłość.”
Chama, 7 lat

„Na ulicy koledzy często prosili mnie o pomoc, abym przyniósł im coś do jedzenia albo kupił lekarstwo w aptece. Zawsze im pomagałem.”
Moses, 12 lat

„Myłem ręce Danniego, kiedy miał rany od poparzeń.”
Nathan, 13 lat

„Geshom jest moim dobrym kolegą, pomagamy sobie, uczymy się wzajemnie, jak czytać i pisać. Tak okazujemy miłość.”
Chris, 14 lat

Czym jest miłość dla Ciebie?

2 myśli nt. „What is love?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>