Afrykańskie koło gospodyń

Tak wyobrażam sobie, że kiedyś kobiety zbierały się i razem gotowały, szyły, przędły… spędzały czas na rozmowie i pracy… PRACY!

Bardzo nie lubię stereotypów, często słyszałam: ‘Afrykańczycy… oni to są leniwi, tylko czekają aż im się wszystko da…’ Tydzień temu umieściliśmy w gazetce parafialnej krótką informację: ‘Podstawowy kurs szycia, sobota 13:30’. W sumie nawet na wiele nie liczyłam. Myślałam sobie, że pewnie nikt tego nie dojrzy, nikogo nie zainteresuje, nikt nie przeczyta (bo kto czyta gazetki parafialne), ba, nie wszyscy potrafią w ogóle czytać… I rzeczywiście o 13:30 nikogo nie było. Poszłam więc do biblioteki, pomierzyć komputery, bo miałam uszyć pokrowce na nie, pomierzyłam, rozrysowałam i wróciłam do mojej szwalni, rozkładam belę materiału na stole i słyszę nieśmiałe pukanie do drzwi… zza nich wystawiają głowy trzy kobiety, jedna z dzieckiem na plecach: „My na kurs szycia” – słyszę. I tak po chwili zebrała się grupka 9 kobiet. To zaczynamy :)

Szyłyśmy ręcznie, bo one nie mają w domu maszyn, a chcę, aby nowe umiejętności mogły wykorzystywać w przyszłości. Zgodziły się: ‘Nauczycielka ma swój program, więc będziemy się tak uczyły, powoli, powoli się nauczymy, kto się spieszy, ten się rozbije’ :)

Przy rozmowie, śpiewie i pracy minęły nam jak chwila 2,5 godziny :) W międzyczasie zapytały mnie, czy nie nauczyłabym je też angielskiego, bo nie potrafią zbyt dobrze. I ich inicjatywy następne spotkanie zaczniemy godzinną lekcją angielskiego :)

Tym sposobem, po raz kolejny udowadniam sobie samej, że stereotyp stereotypem, a życie wygląda inaczej. Pewnie powiesz „ale”… Tak, każdy medal ma dwie strony, ale każde uogólnianie będzie krzywdzące.

Od lewej: Edina, Mbao, Pauline, Queen, Edith, Felistas, Mary, Eufrasia (Peggy nie załapała się na zdjęcie)

IMG_8761Felistas z synkiem i swoją pracą

IMG_8774Paulina, która w tym roku kończy roczny kurs szycia i przyszła, aby mi pomagać

IMG_8778

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>